מגזין פיננסי

ניהול סיכונים – זיהוי פוטנציאל והערכת סיכונים

ניהול סיכונים

בדומה לעולם העסקי והכלכלי, בו תהליכים שונים נבחנים על ידי מערכות לניהול סיכונים, כך גם מתנהל עולם הביטוחים. העולם הביטוחי מורכב ומכיל בתוכו אינספור פרמטרים ותתי כיסויים שמתווספים לפוליסות הביטוח המרכזיות. על מנת לנהל בצורה חכמה ויעילה את התיק הביטוחי, על המבוטח להיות בקיא בפרטים הקטנים ולהבין בעצם עד כמה הכיסויים אותם רכש משתלמים לו ומשרתים את המטרות שלו, הן מבחינה כלכלית והן מבחינת מה שהכיסוי הביטוחי מציע לו בפועל.

בחינה מקצועית ויסודית של התיק הביטוחי מסייעת לנהל את הסיכונים, לזהות את הפוטנציאל הטמון בתיק ולהעריך את הכדאיות שלו.
ניהול הסיכונים מאפשר להיות בבקרה ומעקב אחר כל תיקי הביטוח, להבין מהם התעריפים הביטוחיים שנגבים מהלקוח, לאתר מקרים של כפל ביטוחים, להבין את משמעות הכיסויים ואת ההשלכות שלהם במקרים בהם מופעלים סעיפי הביטוח.

מהו הליך החיתום וכיצד מוערכים הסיכונים?

כאמור, לכל תהליך של רכישת פליסה ביטוחית (בין אם בתחום הבריאות, פנסיה, בית ואחרים), מקביל גם תהליך של ניהול הסיכונים. התהליך מתבצע על ידי מומחי ביטוח, במהלכו מזוהים הסיכונים העיקריים שיכולים להוביל לפגיעה בגוף, נפש או ברכוש שנמצא תחת הביטוח.
ניהול הסיכונים כולל בתוכו את זיהוי הפוטנציאל (איתור הסיכון/מפגע), הערכת ההסתברות להתרחשותו, עוצמתו (עד כמה הנזק הכלכלי/פיזי/רכוש יהיה יקר), וכן גם תהליכי תיעדוף שונים.

על מנת להעריך בצורה מדויקת כל אירוע שעלול להוביל לפגיעה או נזק, יש לקחת בחשבון גם את כל האירועים שעלולים להיות נלווים לאותה פגיעה. כך לדוגמא, במקרים של פציעה בעבודה, חייבים להילקח בחשבון פרמטרים שונים כמו אובדן כושר העבודה עקב הנזק הפיסי / נפשי, לצד התייחסות למרכיבים בקרן הפנסיה, משך הזמן בו לא יוכל העובד לתפקד וכן הלאה.

לאחר הערכת הסיכונים וזיהוי פוטנציאל ההתרחשות של כל אירוע, היועץ הביטוחי יכול להעניק ללקוח את הכיסוי הביטוח המקיף והמתאים ביותר לצרכים האישיים שלו. זאת כמובן גם בהתאם לאופי התעסקותי שלו, גילו, מצבו המשפחתי וכיוצא בזה.

הליך החיתום הוא שם נרדף לתהליך זיהוי והערכת הפוטנציאל בכל מקרה ביטוחי. הכוונה היא, לבחינת ההסתברות והערכת הסיכון להתרחשותם של כל האירועים הביטוחיים המוזכרים בפוליסה.
בסופו של דבר, החיתום משמש כתהליך קבלת ההחלטה לגבי אופי הפוליסה והתנאים אותם יקבל הלקוח במסגרת הכיסוי הביטוחי.

המונח פרמיה מוכר לכם? ובכן, מדובר בפועל יוצא של תהליך החיתום. מדובר בעצם בתשלום של הלקוח לחברת הביטוח תמורת הפוליסה. כמובן שגובה הפרמיה משתנה כתלות בגובה הסיכון, כמו גם בפרמטרים נלווים נוספים כמו גילו של המבוטח, מצבו הבריאותי, עבר ביטוחי ועוד.

ניהול סיכונים

זיהוי פוטנציאל והערכת סיכונים בתחום הבריאות

אחד התפקידים העיקריים של יועצים לניהול סיכונים פיננסיים בתחום ביטוחי הבריאות הוא לנהל את התיק הביטוחי תוך התמודדות עם שינויים תמידיים בתעריפי הביטוח, תקופות הביטוח, מעקב אחר גבולות האחריות של הביטוח ובחינה של הצעות ביטוח אלטרנטיביות.

שירותי ניהול הסיכונים בתחום הבריאות כרוכים בראש ובראשונה בתחקיר מקיף אודות הלקוח, שמטרתו להכיר את הסיכונים אליהם הוא חשוף.
ביטוחי הבריאות מכילים מרכיבים רבים כמו ביטוחי חיים, ביטוח עבודה, ביטוח סיעודי, ביטוח מחלות קשות ועוד, ועל היועץ הביטוחי להיות מעורה בכולם יחד על מנת להתאים את הכיסויים בצורה אופטימלית ללקוח.

היבט חשוב נוסף הוא גיבוש מדיניות של ניהול סיכונים. במיוחד כאשר מדובר בחברות ותאגידים, הערכת כלל הסיכונים וזיהוי הפוטנציאל של אחד ואחד מהמקרים אינו אפשרי. על כן, נכון יהיה לגבש מדיניות מקיפה שתתן מענה לטווח הרחוק בכל הנוגע להתנהלות נכונה לאור סיכונים אופציונאליים כאלו ואחרים. המהות של מדיניות זו הוא בסופו של דבר לצמצם עד כמה שניתן את הנזקים והמפגעים שיכולים להתרחש בעתיד, במקביל להעברת האחריות עליהם לידי חברת הביטוח במקום לגורמים בתוך החברה.

פגישת היכרות
close slider
ספר שירותים פיננסים

מעוניינים בתכנון וליווי פיננסי?

השאר פרטים וקבע פגישה

מעוניינים לקבוע פגישה? אנו נשמח לתאם מולכם פגישת ייעוץ והכוונה ראשונית, כמובן שהפגישה ללא התחייבות מצדכם. השאירו את הפרטים בטופס למטה או חייגו אלינו ל: 09-8810075

דילוג לתוכן